Разходите за присъединяване на ВЕИ на разглежданата по проекта сграда към съоръжение за осигуряване на енергия са много ниски. Нужни са издаването на становище от енергоразпределителното дружество, посочващо условията и мястото на присъединяване на енергийния обект, както и разрешение за строеж на ФЕЦ, издадено от главния архитект на общината, в която е предвиден да се изгражда. Принос за ориентацията на общините към „зелен ток” за собствено производство имат и приетите през 2019г промени в Закона за енергетиката, които освобождават от такса „задължение към обществото” мрежови такси крайните клиенти при доставка на ел.енергия от ВЕИ обект до директен електропровод. Относно проекта- е необходимо да се изготвят необходимите документи и да се присъедини сградата за гореизложеното съответно: Фотоволтаичната централа ще бъде разположена на покрива на сградата и е оразмерена в техническа фаза според товароносимостта на конструкцията. За целта е необходимо изготвянето на конструктивно становище и при необходимост предвиждане на конструктивно укрепване, за да се монтират безопасно съоръженията. Общият капацитет е оразмерен на база на изчисленото енергопотребление/мощност на сградата от използваните ел. уреди. Необходимото годишно производство от фотоволтаичната инсталация е в рамките 30 094 kWh, което според географското местоположение и направената предварителна симулация се равнява на инсталация от 30kWp.. Фотоволтаичните централи и за двете училища ще се състоят от следните елементи: фотоволтаични панели (модули), кабели, инвертор и разпределително табло. Те ще бъдат за собствени нужди. Обща стойност на дейността за двете училища: 4 000 лв. с ДДС
ПРОЕКТ BGENERGY-2.002-0005-C01
„ПОДОБРЯВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ОБЩИНСКИ СГРАДИ – 9-ТО ОУ „ПАНАЙОТ ВОЛОВ“ ГР. ШУМЕН И ОУ „ПАНАЙОТ ВОЛОВ“ С. МАДАРА“
„ПОДОБРЯВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ОБЩИНСКИ СГРАДИ – 9-ТО ОУ „ПАНАЙОТ ВОЛОВ“ ГР. ШУМЕН И ОУ „ПАНАЙОТ ВОЛОВ“ С. МАДАРА“